חיפוש

האם שווה לבקר במרוקו ברמדאן?

רוצים שנעזור לכם בהוצאת ויזה למרוקו?
השאירו פרטים!

זקוקים לויזה בדחיפות? רוצים להתחיל את התהליך כבר עכשיו?

תוכן עניינים

שוקלים לטוס למרוקו ברמדאן? פתאום הבנתם שהחופשה שלכם יוצאת בדיוק בתאריכים האלה? אל חשש! צפויה לכם חוויה קסומה גם בחודש הרמדאן.

אחת השאלות שהכי מעסיקות מטיילים למרוקו היא, האם שווה לטוס למרוקו ברמדאן? אז הכנו לכם כתבה שתענה בדיוק על זה.

 

בקצרה: האם כדאי לבקר במרוקו בתקופת הרמדאן?

קודם כל, אפשר לבקר במרוקו בתקופת הרמדאן ואתם לא חייבים לצום. אבל הדברים שונים בממלכת מרוקו בחודש זה, אז החלטנו לתת לכם את כל המידע שיאפשר לכם לבחור האם לטוס למרוקו ברמדאן או לא.

 

יתרונות לביקור במרוקו בחודש הרמדאן:

האווירה המיוחדת וחיי הלילה השוקקים בתקופת הרמדאן הם חוויה ייחודת שלא כל תייר זוכה לה. סעודות האיפטאר – במיוחד אם תוזמנו לאחת כזו – יכולות לתת לכם הצצה לפן נוסף של התרבות המרוקאית (והן גם טעימות במיוחד).

הרמדאן במרוקו הוא חודש רגוע יותר עם פחות תיירים, כך שהעומס במקומות הפופולריים פוחת משמעותית. יש פחות רעש והמולה – במיוחד בשעות הבוקר, בהן הפעילות מצטמצמת מאוד.

יש מאכלים אופייניים לתקופת הרמדאן שתוכלו לטעום כמעט אך ורק בתקופה זו. כמו כן, תוכלו ללמוד ברמדאן הרבה יותר על הדת והמסורת במרוקו.

רוב האטרקציות התיירותיות והסיורים לתיירים מתקיימים כרגיל בחודש הרמדאן. יכולים להיות שינויים בשעות, אבל רוב מה שקשור לתיירות מתנהל כמעט כרגיל.

 

שבקייה - אוכל אופייני לרמדאן במרוקו

 

חסרונות לטיול למרוקו ברמדאן:

חנויות ומסעדות עלולות להיות סגורות בשעות היום – במיוחד בערים קטנות ובכפרים. גם לקראת השקיעה וסעודת האיפטאר נסגרים רוב העסקים, מה שעלול לשבש לכם את התוכניות אם לא תתכוננו לכך מראש.

עלול להיות שתצטרכו לתכנן טיולי יום קצרים יותר כדי לחזור למלון בזמן לארוחת צהריים כי מסעדות אחרות תהיינה סגורות.

אם אתם ישנים במלון או בריאד שנמצא קרוב למרכז העיר, הפעילות הלילית עלולה להיות רועשת במיוחד. כמו כן, אנשים שצמים עלולים להיות עצבניים יותר ופחות ידידותיים בתקופה זו.

במהלך עיד אלפיטר, עסקים עלולים להיות סגורים למשך שלושה ימים.

 

מהו הרמדאן?

חודש הרמדאן הוא חודש קדוש במיוחד למוסלמים במהלכו הם צמים מזריחת החמה ועד לשקיעתה. בפרק הזמן הזה הם נמנעים מאכילה, שתייה, עישון וקיום יחסי מין. לאחר שקיעת החמה מתקיימת סעודה חגיגית לשבירת הצום, המכונה בערבית איפטאר. במרוקו תשמעו גם את המילה "פטור" כדי לתאר סעודה זו.

לא כל המוסלמים צמים ברמדאן. ילדים, נשים בהריון או מניקות, אנשים מבוגרים במיוחד או כאלה שאינם בקו הבריאות פטורים מחובת הצום.

כמו כן, במהלך חודש הרמדאן נמנעים המוסלמים לחלוטין משתיית אלכוהול. מוסלמים רבים נמנעים מאלכוהול כבר 40 יום לפני תחילת הרמדאן משום שהם מאמינים שהאלכוהול נותר בגוף למשך פרק זמן זה ותפילותיהם לא תתקבלנה כל עוד יש אלכוהול בגופם.

בחודש הרמדאן, נהוג להקדיש יותר זמן ואנרגיה לתפילות, לפעילות צדקה ולטקסים דתיים. בחודש זה נוהגים מוסלמים רבים להתפלל "תפילות רשות" הקרויות תראוויח ותהאג'וד. תפילת התהאג'וד מתבצעת לפנות בוקר והיא מקובלת במיוחד בלילת אל-קדר, שנחשב ללילה הקדוש ביותר בחודש הרמדאן.

לאחר סיום הרמדאן חוגגים המוסלמים במשך שלושה ימים את עיד אלפיטר (בתרגום מילולי: "חג שבירת הצום").

 

תפילות ברמדאן

 

מתי רמדאן 2024?

חודש הרמדאן בשנת 2024 יחל בערב יום ראשון ה-10 במרץ וימשך עד לשקיעת החמה ביום שלישי ה-9 באפריל.

עיד אלפטר יחול השנה בין שלישי ה-09.4 ליום רביעי ה-10.4.

 

תיירות במרוקו ברמדאן

לא מקובל לאכול או לעשן בציבור במהלך היום בתקופת הרמדאן, אז אנא הימנעו מכך כדי לא לפגוע ברגשות הצמים. אין איסור בחוק על אכילה בציבור ללא מוסלמים – בטח ובטח שלא לתיירים, אז אין לכם מה לפחד, אבל מומלץ להיות רגישים ומתחשבים במיוחד בתקופה זו.

במסעדות שפתוחות, אין בעיה לאכול ולשתות כרגיל – לשם כך הן נועדו. אך אם אתם לוקחים איתכם אוכל או שתייה לדרך, תנסו לאכול בתוך הרכב או במקום שאינו הומה אדם. אם אתם רוצים לשתות מים, קחו לגימה והחזירו את הבקבוק לתיק.

אם אתם לוקחים מדריך תיירים פרטי או מטיילים בקבוצה עם מדריך, הוא בדרך כלל ייצא מנקודת הנחה שאתם הולכים לאכול ולשתות ברמדאן. אם סגרתם טיול מאורגן למרוקו שכולל ארוחות במהלך היום, אתם תקבלו אותן. אבל שווה לדבר עם המדריך על הנושא בכל מקרה כדי לתת לו הרגשה נעימה ולהעביר את הטיול בצורה הטובה ביותר.

כמו כן, בחודש הרמדאן מומלץ ללבוש בגדים צנועים יותר ולהימנע מגילויי חיבה פומביים. זה נכון באופן כללי – במיוחד באזורים מסורתיים יותר, אבל בתקופת הרמדאן זה חשוב ביותר.

 

האם מסעדות במרוקו פתוחות ברמדאן?

מסעדות ובתי קפה מקומיים – במיוחד בערים קטנות – סגורים לרוב במהלך היום בתקופת הרמדאן ונפתחים רק לקראת סעודת האפטאר בערב. בערים גדולות ובאזורים תיירותיים המסעדות ובתי הקפה המשרתים תיירים זרים פתוחים גם בשעות היום – בעיקר רשתות בינלאומיות כמו McDonald's, Burger King, Domino's Pizza, Pizza Hut, KFC וכו'.

שימו לב שסופרמרקטים וחנויות מכולת עשויות להיות סגורות במהלך שעות היום, אז הקפידו לקנות מים בלילה שלפני.

מועדוני לילה, ברים וחנויות למשקאות חריפים נסגרים במשך תקופת הרמדאן בשל האיסור על שתיית אלכוהול. על כן, אם אתם רוצים לשתות אלכוהול בתקופת הרמדאן, כדאי שתקנו אותו מראש (ותשתו בצנעה בחדר).

בנוסף, גם מוסדות ציבוריים סוגרים מוקדם יותר בחודש הרמדאן – בדרך כלל כבר ב-15:00 אחר הצהריים. אם אתם רוצים לצאת לקניות בחודש הרמדאן, שימו לב שחנויות רבות פותחות מאוחר יותר וסוגרות לשעה-שעתיים בעת סעודת האיפטאר.

 

אוכל ברמדאן במרוקו

למרות שהרמדאן הוא חודש של צום, אולי תופתעו לשמוע כי הרבה ממנהגי הרמדאן קשורים דווקא באכילה. בשל מגבלות הצום, המאפשרות לאכול רק בשעות החשכה, מתכננים הצמים מבעוד מועד את הארוחות, אשר הופכות לחגיגה של ממש.

בסעודת האיפטאר לשבירת הצום מוגשים מאכלים עתירי סוכר כגון תמרים, חלב ומיצים, כמו גם מרק חרירה, ביצים קשות, מאפים, דגים מטוגנים, לחמים ופנקייקס. יש אפילו עוגיות אופייניות לחדוש הרמדאן ועוד מיני מתוקים כגון סלו ושבקייה. כמובן שהטאג'ין והחובז המפורסמים יהיו חלק מסעודות אלה גם כן.

הרבה מהמאכלים המוגשים בסעודות האיפטאר מוכנים מראש ונאגרים במזווה מבעוד מועד כדי להתכונן לרמדאן. אך יש גם הרבה מאכלים שמוגשים טריים ועל כן, העיסוק בבישול בזמן הרמדאן עשוי להיות אינטנסיבי ביותר.

לסעודות האיפטאר מוזמנים אורחים לעיתים קרובות, כך שאולי יתמזל מזלכם ותוזמנו גם אתם לסעודה שכזו – חוויה מיוחדת שלא כל תייר זוכה לה. זה הזמן להזכיר שכתבנו בהרחבה על אוכל במרוקו ותוכלו לקרוא שם על המאכלים הנפוצים במדינה.

 

אוכל במרוקו ברמדאן

 

חיי לילה ברמדאן

בשעות הלילה ברמדאן מתעוררת מרוקו לחיים. מסעדות וחניות פתוחות עד שעה מאוחרת יותר (אפילו עד 1 בלילה), דוכני אוכל נפרסים ברחובות ומרקידי נחשים וכל מיני סוחרים ואומני רחוב מצטרפים גם הם לפסטיבל.

גם המסגדים נותרים פתוחים במהלך הלילה לתפילות האופייניות לחודש הרמדאן. אנשים רבים נותרים ערים עד לשעות המאוחרות או מתעוררים מוקדם בבוקר בשל זמני הצום, מה שהופך את לילות הרמדאן במרוקו לשוקקים במיוחד.

 

תותח רמדאן

לפני הזריחה יורים מתותח ולפעמים יש אף תקיעה בשופר כדי לקרוא לצמים לאכול את הארוחה שלפני תחילת הצום. לאחר הזריחה התותח יורה שוב כדי לקרוא למוסלמים להגיע לתפילת השחר ולהתריע על תחילת הצום.

גם בעת השקיעה תוכלו לשמוע רעם תותחים ואף סירנה המתריעים על סיום הצום ועל תפילת השקיעה.

 

טיפים למטיילים במרוקו ברמדאן

ריכזנו לכם טיפים מצוינים שיעזרו לכם להגיע מוכנים יותר לתקופת הרמדאן במרוקו:

  1. השתדלו שלא לאכול, לשתות או לעשן במקומות הומי אדם.
  2. קנו מים ואוכל יום מראש אם אתם יוצאים לטייל בחוץ, כי בבוקר עלול להיות קשה להשיג אותם.
  3. תכננו איפה תאכלו מבעוד מועד. אם אתם צריכים לתכנן טיול קצר יותר כדי לחזור למלון בצהריים, חשבו על כך מראש.
  4. אל תבנו על חנויות, מסעדות, או מוניות בעת השקיעה וסעודת האיפטאר. קחו בחשבון שעה או שעתיים בהן כל אלו חוזרים הביתה לאכול עם המשפחה.
  5. השתדלו גם להימנע מנהיגה או נסיעה בתחבורה ציבורית לעת שקיעה כי התנועה בכבישים נוראית ויש הרבה תאונות משום שכולם ממהרים הביתה.
  6. לגבי כל מקום שאתם מתכננים לבקר בו, בדקו את שעות הפעילות מראש, שכן אלו עלולות להשתנות בחודש הרמדאן.
  7. צאו לרחוב בשעות הלילה – בעיקר במרכז העיר. חיי הלילה ברמדאן הם משהו מיוחד.
  8. צאו החוצה או הסתכלו מהחלון בעת השקיעה כדי לראות איך העיר מתרוקנת מאנשים הממהרים לסעודות האיפטאר.
אהבתם? שתפו עכשיו!
רוצים שנעזור לכם בהוצאת ויזה למרוקו?
או טיול מאורגן למרוקו?
השאירו פרטים!

זקוקים לויזה בדחיפות? רוצים להתחיל את התהליך כבר עכשיו?

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הרשמית שלנו
בקבוצה תוכלו לשאול את כל השאלות, לשתף ולהתעדכן... אז יאללה, מחכים לכם שם!
דילוג לתוכן